Szőrtüsző-gyulladás, és ami mögötte van
A jelenség sokak számára ismerős, mégis kevesebbet beszélünk róla, mint amennyit érdemes lenne. Kellemetlennek érezzük a legtöbben és sajnos a gyógyulás időszaka sem feltétlenül rövid. Mielőtt azonban valami komoly betegségre asszociálnál, miként a címből is kiderült már, a szőrtüsző-gyulladásról van szó. A dolog azonban mindenképpen figyelmet érdemel, hiszen hetekig tartó bakteriális fertőzés alakulhat ki belőle az érintett területen. Miről is van szó tulajdonképpen? Hogyan alakul ki a szőrtüsző-gyulladás?
Elsősorban a szőrtelenített területeken jelenik meg a probléma. Itt a megvastagodott hámrétegen a növekedésnek induló szőrszál nem tud átjutni, és környékén elszaporodnak a baktériumok. A kialakult gyulladás a fokozott izzadásnak, a faggyútermelésnek és a terület felülfertőződésének következménye.
Mi a teendő?
Ha már kialakult a baj, akkor a szalicilsavat, hámlasztó összetevőket tartalmazó készítmények jó szolgálatot tehetnek. Bár nyomkodni semmiképpen sem javasolt a területet, de ha gennyes, pattanásra hasonlító jelenséggel találkozol, akkor tiszta kézzel, gumikesztyűben, vagy egy papír zsebkendő segítségével megszabadulhatsz a baktériumoktól. Figyelj a higiéniára és a benőtt szőrszál eltávolítására. Ha a gennyes rész a bőr mélyebb rétegeit érinti, akkor akár bőrgyógyászhoz is érdemes fordulni vele.
Hogyan előzheted meg?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni a higiénia fontosságát, és ez a használt eszközökre is tökéletesen igaz. A szőrtelenítéshez használt borotva, epilátor tisztaságára fontos ügyelni, mint ahogy a száraz helyen tartásuk is lényeges.
Próbáltad már a cukorpasztás szőrtelenítést? Ilyenkor a szőr növekedésével megegyező irányba történik a paszta lehúzása. Segítségével elkerülhető a szőrtüsző-gyulladás. A kíméletesség a tisztálkodáshoz használt készítményekre is igaz. Az erősen szárító hatású termékek helyett a természetes hatóanyagok javasoltak. Az SLS, SLES fokozhatják a faggyútermelést, ezért lehetőség szerint ezektől mentes termékek sorakozzanak fürdőszobádban.
Szőrtelenítés előtt érdemes bőrradírral átmenni a bőrfelületen, eltávolítva az elhalt hámsejteket. Hasonlóképp hasznos a szárazmasszázs, amikor egy erre a célra alkalmas kefével átdörzsölöd a tested. Beindíthatod a nyirokkeringést, puhább, egyenletesebb lesz a bőrfelület, és a szőrtüsző-gyulladásnak is kevesebb esélyt adsz.
Írta: Kiss Anita